Jak wybrać rośliny do oczka wodnego – poradnik

Założenie oczka wodnego w ogrodzie jest stosunkowo trudne, odpowiednie przygotowanie podłoża i rozmieszczenie instalacji wodnej może czasem sprawić problemy. Jednak najistotniejszy wybór przed nami. Ukończone oczko wodne powinno zawierać rośliny będące jego ozdobą, w tym poradniku zastanowimy się jak powinniśmy wybrać rośliny dla naszej oazy spokoju.

Istnieje szeroka gama roślin jakie możemy zastosować w naszym oczku wodnym. Znajdziemy wśród nich rośliny zarówno delikatne, które nie wytrzymają zimy na zewnątrz, oraz takie, które idealnie wpasowują się w nasz klimat przez cały rok. Wybór roślin wodnych zależy w dużej mierze od tego właśnie parametru – czy mamy miejsce odpowiednie do przezimowania roślin, czy też nie.

Następnie musimy się zastanowić jakiego rodzaju jest nasze oczko wodne. Roślinność powinna być uzależniona od zarówno wielkości, jak i typu naszego zbiornika. Wiąże się to też ze strefami roślinności, czyli przestrzenią w jakiej odpowiednie rośliny powinny się znaleźć. Nie możemy np. posadzić rośliny strefy płytkiej w najgłębszym miejscu oczka wodnego. Możemy w ten sposób spowodować jej zgnicie. Tak samo ma się sprawa w sytuacji odwrotnej – posadzenie na płyciźnie roślin przystosowanych do głębokiej wody. Poniżej znajdują się, krótki opis jakie rośliny posadzić w danej strefie.

  • Strefa błotna – jest to strefa przystosowana dla największej ilości roślin, nie ma tu niemal stojącej wody jednak podłoże jest stale wilgotne. Jest to idealne miejsce dla wszelkich roślin bagiennych.
  • Woda płytka – 10-30 cm głębokości, pozwala na sadzenie wielu roślin błotnych a poziom wody jest zmienny.
  • Woda głęboka – dla roślin wymagających sadzenia na głębokości 30cm do ponad 1,5m. Rośliny te muszę mieć długi system korzeniowy.
  • Strefa powierzchniowa – wszelkie rośliny pływające bez stałego ukorzenienia w podłożu.

Jeśli posadzisz odpowiednie rośliny w odpowiednio przygotowanej dla nich strefie, będziesz mógł się cieszyć doskonale przygotowanym oczkiem wodnym. Teraz, pozostaje jedynie zaprosić znajomych na wspólny relaks w ogrodzie.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: