Węże nawadniające — o czym trzeba pamiętać, wybierając wąż pocący?

Wąż ogrodowy zraszający pozwala zapewnić prawidłowy poziom nawilżenia roślinom uprawianym czy to do celów własnych, czy zarobkowych, zarówno pod kątem wymagań danej roślinności, jak i panujących w glebie warunków rozwojowych. Podlewanie kropelkowe to jeden z najbardziej efektywnych systemów zaopatrywania w wodę m.in. warzyw, owoców, ziół. Jak kupić wąż pocący do systemu nawadniającego?

Co to jest wąż ogrodowy zraszający zwany też pocącym?

Wąż pocący to podtyp węża ogrodowego, który na całej swej długości posiada niewielkie otwory, którymi wypływa wprost do gruntu woda. Dzięki specjalnej budowie i ekonomicznemu dozowaniu cieczy idealnie sprawdzi się do nawadniania przydomowych rabat kwiatowo-warzywnych, ale też żywopłotów, ogrodów szkółek drzewnych. Może być z powodzeniem stosowany w niskich, jak też w wysokich temperaturach. W odróżnieniu od typowego węża kropelkowego otwory w wężu ogrodowym zraszającym są jakby  „schowane” za półprzepuszczalną osłoną, dlatego gwarantuje on  zrównoważony  pobór wody. Jednocześnie warto zaznaczyć, że ich przemyślana konstrukcja zapewnia minimalny spadek przepływu wody wraz ze wzrostem długości węża.

Jak kupić odpowiednie do potrzeb węże nawadniające?

Kupując węże nawadniające, trzeba postawić na sprawdzone marki oferujące systemy podlewające, szyte na miarę potrzeb ogrodniczych. Kluczową rolę odgrywa w tu trwała i odporna na zniszczenia osłona. Przewód nawadniający powinien być twardy, nie może wchodzić w reakcję chemiczną z pochodnymi różnego rodzaju nawozów. Sam wąż powinien mieć dobraną ilość otworów zraszających do warunków glebowych danej roślinności.

Ze względu na fakt, iż węża pocącego nie należy przycinać ani sztukować w dowolny sposób, jego zakup powinien być dokładnie przemyślany najlepiej oparty o projekt linii nawadniającej, by zapewnić finalnie oczekiwaną wydajność układu. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na sugerowany przez producenta sposób jego montażu, gdyż nie każdy będzie nadawał się do zastosowania na i pod powierzchnią gruntu.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: