Nie tylko roślinność ozdobą ogrodu – czyli z czego wykonać taras

Istnieje wiele materiałów z jakich możemy wykonać ogrodowy taras chociaż głównie interesują nas kompozycje drewniane, tak aby naturalnie komponowały się z otoczeniem. Jednak drewniane deski nie są jedynym wyborem, wersja kompozytowa również ma swoje zalety.

Deski kompozytowe w przeciwieństwie do drewnianych, możemy znaleźć w znacznie szerszej gamie kolorystycznej. Kompozyt może mieć takie kolory jak biel, ciemny brąz, szary a nawet antracyt. Pewną wadą desek tego typu jest możliwość ich delikatnej zmiany barwy z biegiem lat. Nie jesteśmy też w stanie wybarwić ich na nowo.

Deski drewniane natomiast mają znacznie bardziej naturalne kolory, chociaż egzotyczne odmiany potrafią być wyjątkowo barwne. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do desek kompozytowych możemy je wybarwić za pomocą specjalnych olejów. Najlepiej gdybyśmy robili to raz do roku aby zachować pełne barwy przez cały czas.

Taras bardzo często jest używany jako miejsce spotkań z przyjaciółmi przy wspólnym grillu i innych okazjach. W związku z tym jest on narażony na wiele zabrudzeń, jak np. tłuszcz. Tutaj przewagę maja deski kompozytowe. Desek drewnianych po wchłonięciu tłuszczu czy np. czerwonego wina nie będziemy w stanie dokładnie oczyścić. Jedyne co można w takim wypadku zrobić to delikatnie przeszlifować powierzchnię tarasu i nałożyć na nowo warstwę oleju.

Z drugiej strony deski kompozytowej nie musimy pokrywać olejami impregnującymi, i możemy zadbać o nie sprzątając je niczym podłogę w kuchni. Kompozyt jest znacznie prostszy w utrzymaniu czystości, co ma znaczenie szczególnie jeśli wiemy, ze taras będzie często używany i narażony na zniszczenie. Wadą tego rozwiązania natomiast jest to, że deski kompozytowe są narażone na rysy, a w przypadku wyjątkowo tłustych plam, może być konieczne użycie papieru ściernego co zdecydowanie obniży jakość estetyczną.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, powinniśmy przemyśleć w jaki sposób będziemy korzystać z naszego tarasu, oraz ile czasu chcemy poświecić na pracę przy nim.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: