Smog – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Pojęcie smogu jest zapewne znane każdemu z nas. Jest ono połączeniem dwóch angielskojęzycznych słów – smoke (dym) i fog (mgła). Nazywamy nim gęste, ciemne chmury, pełne toksycznych substancji, stanowiących poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestety, nawet ustalenie przyczyn smogu nie pomogło w zażegnaniu tego problemu. Błyskawiczny rozwój przemysłu oraz złe nawyki użytkowników pieców przyczyniły się bowiem do zwiększenia natężenia smogu nad wieloma dużymi miastami, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Powstawaniu toksycznych chmur sprzyjają też niekorzystne warunki atmosferyczne – brak wiatru, niskie temperatury oraz zamglenia. Co powinniśmy zatem wiedzieć o tym problemie i, co najważniejsze, jak się przed nim uchronić?

 

Główne przyczyny powstawania smogu

 

Próbując ustalić przyczynę smogu nad polskimi miastami, specjaliści zauważyli, że wbrew powszechnej opinii, większość zanieczyszczeń wcale nie pochodzi z obiektów przemysłowych. Wręcz przeciwnie – aż 46 procent pyłu zawieszonego PM10 trafia do atmosfery właśnie z budynków mieszkalnych. Zaledwie 20 procent tego typu toksyn generują tu kopalnie i fabryki, zaś 8 procent – samochodowe spaliny. A jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę, że aż 84 procent rakotwórczego benzopirenu pochodzi właśnie z gospodarstw domowych, nietrudno zgadnąć, dlaczego tak popularne stały się ostatnio dotacje z programu Czyste Powietrze. Jak zauważają bowiem eksperci, to właśnie okres grzewczy sprzyja zwiększonej produkcji smogu, szczególnie, jeśli korzystamy ze starych kotłów lub palimy w piecu śmieciami tudzież starą odzieżą.

 

Co możemy zatem zrobić?

 

Znamy już najczęstsze przyczyny smogu. Przyszła zatem pora na omówienie tematu walki z tym poważnym problemem. Oczywiste jest, że kompletna rezygnacja z ogrzewania pomieszczeń nie wchodzi tu w grę. Zamiast tego, powinniśmy zastanowić się nad implementacją nowoczesnych kotłów lub pomp, które pozwolą nam na pogodzenie konieczności ogrzewania wnętrz z ekologią. Dotyczy to zarówno osób, kupujących nowy dom, jak i tych z nas, którzy planują gruntowny remont. I chociaż koszt zakupu nowoczesnego sprzętu grzewczego może wydać nam się zbyt wysoki, pamiętajmy, że w większości przypadków przysługuje tu możliwość pozyskania niezbędnej pomocy finansowej. Co więcej, usprawnione działanie nowoczesnych urządzeń grzewczych przekłada się również na niższe opłaty za ogrzewanie. Możemy więc cieszyć się zarówno czystszym powietrzem, jak i większymi oszczędnościami.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: