Wykorzystanie wody w ogrodzie – czyli budowa oczka wodnego

Ogród to nie tyko roślinność, ale często i oaza naszego spokoju. Często chcielibyśmy odpocząć przy dźwięku szumiącej wody. Dlatego wielu decyduje się na budowę oczka wodnego, może to być zwykły zbiornik wody, ale możemy go również udekorować roślinnością wodną czy nawet wpuścić do niego ryby.

Aby wybudować oczko wodne powinniśmy zacząć od zaznaczenia miejsca i granic w jakich ma się ono znajdować. Najłatwiej będzie to zrobić za pomocą węża ogrodowego lub sznurka. Dzięki temu będziemy w stanie wyznaczyć dokładne granice i kształt naszego przyszłego zbiornika wodnego. Możemy do tego celu również piasku jednak nie będzie on tak prosty w kształtowaniu jak inne metody.

Kolejnym etapem jest wykopanie zaznaczonego miejsca na większą głębokość niż planowana a następnie równamy dno usuwają przy tym kamienie. Warto też wymodelować półki na różnej wysokości. Kiedy już uporamy się z kopaniem powinniśmy wykopać rowek wokół niecki i wypełnić żwirem aby woda nie uciekała nam do gruntu.

Dno powinno zostać wysypane ubitą 10-centymetrową warstwą piasku, dzięki temu nie zniszczymy folii, która będzie służyć za jego uszczelnienie. To właśnie ją kładziemy na podłoże oraz dokładnie rozprostowujemy. Nie obędzie, się również bez instalacji na dnie pompy oraz przewodu, który ukrywamy w folii, całe dno możemy zamaskować kamykami i żwirem.

Brzeg oczka wodnego powinien zostać wykończony odpowiednimi, płaskimi kamieniami oraz żwirem. Wygląda to estetycznie a zarazem jest to bezpieczne rozwiązanie. Wewnątrz możemy ukryć rurkę, którą płynie woda do kaskady, wybudowanej z ziemi, izolowanej folią oraz płaskich, stabilnych kamieni. Zaraz obok powinniśmy zakopać filtr a brzeg otoczyć żyznym podłożem i roślinami.

Dzięki tym kilku krokom, będziemy mogli się cieszyć uspokajającym szumem wody, oraz cieszącym oko widokiem. Dobrze wykonane oczko wodne, może stanowić najważniejszy element wystroju naszego ogrodu, warto więc zadbać aby był poprawnie wykonany.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: