Dlaczego warto postawić na systemy do automatycznego karmienia loch?

Indywidualne żywienie loch to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi staje każdy hodowca trzody chlewnej. Powodem jest tu przede wszystkim fakt, że to właśnie od niego zależeć będzie stan nowo narodzonego potomstwa, a co za tym idzie – efektywność naszych dotychczasowych starań. Lochy odznaczają się bowiem różną wagą, decydującą o indywidualnym zapotrzebowaniu na paszę. Nie możemy też bagatelizować tego, czy dana samica karmi obecnie młode, czy też inseminacja jest dopiero planowana. Każdy z tych stanów wymaga od nas bowiem starannego doboru odpowiedniej dawki pokarmu. I chociaż możemy posłużyć się tu bardziej tradycyjnymi metodami, prawdziwe korzyści odczujemy, stawiając na nowoczesne systemy karmienia loch. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego takie inteligentne rozwiązania naprawdę się opłacają.

Prosta kontrola potrzeb zwierząt

Jeszcze do niedawna, hodowcy trzody chlewnej musieli osobiście ważyć zwierzęta oraz kontrolować ich stan w celu dobrania odpowiedniej ilości paszy. Jak się jednak okazuje, takie konwencjonalne metody są dość ryzykowne – wystarczy niewielki błąd, aby doprowadzić do niedożywienia lochy. To z kolei przekłada się na gorszy stan zdrowia nowo narodzonych prosiąt. Nowoczesne systemy karmienia loch w laktacji lub zaawansowanej ciąży pozwalają na uniknięcie tego typu problemów, gwarantując tym samym maksymalne zyski, płynące z hodowli. Tego typu rozwiązania stanowią również ogromną pomoc w przypadku ferm, w których lochy dzielą kojce z innymi osobnikami.

Samo karmienie loch w laktacji za pomocą inteligentnych technologii jest bardzo proste – wszystkimi urządzeniami możemy zarządzać w sposób zdalny, zarówno z poziomu komputera, jak i urządzenia mobilnego. Prosty interfejs oraz aktualizowana na bieżąco baza danych sprawiają, że eksploatacja oprogramowania przebiega w sposób przejrzysty. Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest także jego ogólne bezpieczeństwo – kodowane informacje są zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą, zaś w przypadku utraty danych, możemy na powrót pobrać je z chmury.

Specjalistyczne dozowniki do karmienia loch

Każdy hodowca wie zapewne doskonale, jak ważny jest prawidłowy dobór dozowników. Na szczęście, przeszukując dostępne oferty, bez trudu znajdziemy niezawodne elementy wyposażenia fermy, przeznaczone do pracy właśnie z inteligentnymi systemami. W przypadku, gdy samica współdzieli kojec z innymi świniami, warto postawić na dozownik karmy loch, wyposażony w funkcję skanowania kolczyków RFID. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każde zwierzę, podchodzące do dozownika, otrzyma tyle paszy, ile potrzebuje. Dane, zapisane w kolczyku, pozwalają bowiem systemowi na poznanie wagi zwierzęcia, oraz tego, czy dana locha jest obecnie w ciąży lub w trakcie karmienia młodych.

Alternatywnym rozwiązaniem dla wspomnianych wyżej dozowników są tu modele z wyzwalaczami. W ich przypadku, zwierzę otrzymuje najpierw dawkę inicjującą. Jeśli po jej zjedzeniu dalej będzie ono odczuwać głód, wystarczy poruszenie wyzwalacza, aby otrzymać więcej paszy. Dzięki takim rozwiązaniom, indywidualne żywienie loch staje się niemal formalnością, wyręczając nas z konieczności samodzielnego spisywania danych oraz podawania pokarmu.

 

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: