Woda na naszej działce – skąd ją wziąć?

Ogrodowe zacisze to nie tylko piękne krzewy, plac zabaw dla dzieci czy miejsce spotkań ze znajomymi. Jest to też teren pełen obowiązków a jednym z nich jest podlewanie naszych roślin. Dlatego na każdej działce bezwzględnie powinno się znajdować jakiegoś rodzaju ujęcie wody. Potrzebna jest ona nie tylko do podlewania, ale i do np. rozcieńczania środków ochronnych. Co prawda możemy liczyć n deszczówkę jaką zbieramy w beczkach czy wiaderkach, ale w upalne tygodnie to nie niestety nie wystarcza.

Jak więc zaopatrzyć siew wodę? Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągowej. Dzięki temu mamy pewność, że pobieramy wodę bezpieczną
i czystą. Sprawia to, że bez problemu możemy użyć jej zarówno przy robotach w ogrodzie, jak i w celach kulinarnych. Wadą takiego rozwiązania natomiast jest cena, korzystanie z niej na większą skalę jest zwyczajnie nieopłacalne, a do tego chlor w niej zawarty może zaszkodzić naszym roślinom.

Dobrym rozwiązaniem jest własne ujęcie wody w postaci np. studni. Obecnie na wykopanie studni do głębokości 30m jest możliwe bez zezwoleń. Warto jednak zawsze sprawdzić aktualne przepisy zawarte w ustawie o Prawie Geologicznym i Górniczym. Dużo prościej jest oczywiście kiedy nasza działa ma już studnię, ale w przypadku jej braku pozostaje nam jej wykopanie. Wiąże się to z szeregiem kroków jakie należy podjąć. Musimy sprawdzić w urzędzie czy mamy możliwość wykopania studni na naszym terenie – czyli dowiedzieć się czy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gdzie są informacje dotyczące studni. Jeśli planu nie ma, to informacja powinna być w warunkach zabudowy i zagospodarowania naszej działki.

Nie mamy niestety możliwości wykopania studni w dowolnym miejscu w naszym ogrodzie, bez względu na to czy jest wymagane zezwolenie czy też nie. Istnieje przepisów określających miejsca w jakich może pojawić się studnia. Dlatego też ostatnim krokiem do wykopania naszej studni powinno być wykonanie odpowiednich pomiarów i ustalenie warunków gruntowo-wodnych na naszym terenie. Dzięki temu odnajdziemy też najbardziej wydajne źródło wody, które zasili nasz ogród.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: