Poradnik zakładania niewielkiego ogrodu

Nie każdy ma do dyspozycji kilkadziesiąt m2 powierzchni do zagospodarowania. Jednak nawet niewielki obszar pozwala na zaprojektowanie i założenie wspaniałego miejsca wypoczynkowego.

Mały ogród zwykle oznacza, że jednym z bardziej widocznych elementów naszej działki będzie otaczające ją ogrodzenie. Wart więc zadbać o dobór odpowiedniego ogrodzenia, tak aby nie raziło w oczy, jednocześnie komponując się stylistycznie z planem ogrodu. Jeśli odpowiednio dobierzemy płot, stanie się on idealnym elementem naszego ogrodu, zupełnie jak udekorowany pokój w naszym domu.

Mając do dyspozycji niewielki obszar powinniśmy na niego spojrzeć bardziej jak na salon na świeżym powietrzu. W związku z tym należy być konsekwentnym w jego dekoracji i umeblowaniu tak aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Tak samo jak i w pokoju, zbyt duża różnorodność kolorów czy elementów dekoracyjnych jedynie zagraci nasz ogród. W przypadku niewielkiej działki istotne są detale ponieważ cały wystrój będzie oglądany z bliska. Nieraz warto nawet zrezygnować z trawy i pomyśleć o innym podłożu do naszego ogrodu.

W małym ogrodzie możemy zastosować wiele sztuczek dzięki, którym nasz ogród będzie wydawać się większy niż jest w rzeczywistości. Warto więc np. usypać skarpy pod ogrodzeniem gdzie posadzimy rośliny piętrowo. Taki sposób aranżacji roślin da poczucie oddalenia. Podobny efekt uzyskamy robiąc lekko zawężającą się dróżkę od domu, do ogrodzenia lub danego miejsca odpoczynku. Dobrym sposobem, na stworzenie złudzenia dużego ogrodu jest ustawienie w oddali charakterystycznego punktu jak np. rzeźby.

Jeśli natomiast chodzi o rośliny to powinniśmy skupić się na drobnolistnych gatunkach, które mają wiele kwiatów. W małym ogrodzie temperatura jest zwykle nieco wyższa niż w dużych, więc nie musimy się tak bardzo martwić o ich zmarznięcie a opieka nad nimi jest znacznie łatwiejsza. Warto posadzić gatunki o liściach różnego odcienia, tak aby stworzyć wspaniałą perspektywę i płynne przenoszenie się barw.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: