Trawnik z wysiewu czy z rolki? Wady i zalety obu rozwiązań

Trawnik określa się jako jeden z najbardziej dominujących elementów każdego przydomowego czy komercyjnego ogrodu. Najlepszymi porami roku do założenia trawiastego podłoża jest wiosna oraz jesień. Jaki rodzaj należy zasiać? A może zdecydować się na gotowe rozwiązanie w postaci trawy z rolki? Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, które należy przekalkulować, aby decyzja była przemyślana i trafiona.

Sposoby zakładania trawników

Trawa, która powstanie w wyniku wysiewu nasion na danym obszarze potrzebuje czasu, aby stać się widoczna i utworzyć trawnik. Z kolei rolka murawy w formie pasów darń rozwijana jest na terenie i pozwala na ujrzenie efektów zagospodarowania działki praktycznie natychmiast. Pierwszy z podanych sposobów jest tani, co jest ważne zwłaszcza przy dużych przestrzeniach. Jeśli nasze podwórko jest duże pod względem powierzchniowym, to ten sposób pozwoli nam na zaoszczędzenie kilkukrotnie niższej kwoty niż w przypadku inwestycji darń w rolce. Czas oczekiwania na wzrost zieleni może jednak nie być rozwiązaniem dla osób bardziej niecierpliwych. Stąd też, aby skrócić czas kiełkowania można stworzyć trawnik z rolki.

Pielęgnacja trawy z rolki i z siewu

Uzyskanie efektu gęstego dywanu zieleni w przypadku siewu może nastąpić dopiero w kolejnym sezonie. Z kolei trawnik z rolki to efekt widoczny od razu. Jednak w kontekście pielęgnacji, w obu przypadkach mamy do czynienia z wieloma podobnymi, pracochłonnymi procesami. Teren, na którym chcemy ujrzeć trawę musi być dokładnie przygotowany. Nie jest prawdą to, że trawnik z rolki będzie prezentował się okazale na każdej, nawet najtrudniejszej pod wieloma względami działce. Specjaliście zdecydowanie polecają siew na dużych połaciach terenu. Z kolei trawnik z rolki najlepiej przeznaczyć na mniejsze powierzchnie. Istotne są też kąty nachylenia podłoża. Przy stromych zboczach podczas deszczu nasiona mogą zostać wypłukane i spływać wraz z opadem. Rolka zieleni nie sprawdzi się w miejscach zacienionych, ponieważ wówczas może nie poradzić sobie z utrzymaniem prawidłowego tempa wzrostu.

Główne założenia dotyczące powstającego trawnika

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na trawnik z rolki czy z siewu, to należy zastosować kilka podstawowych zasad, tak aby prędzej czy później ujrzeć upragniony zielony dywan. Należy usuwać chwasty, aby w trawie nie pojawiały się nieproszone gatunki. Trzeba też zastosować glebogryzarkę, aby dokładnie przekopać teren. Ponadto stosować nawozy i systematycznie podlewać.

http://www.garden-service.pl/trawa-z-rolki

Najnowsze wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *