Poradnik sadzenia tulipanów w ogrodzie

Jednym z popularniejszych rodzajów kwiatów w Polsce i nie tylko jest bez wątpienia tulipan. Wielu z nas się nieraz pewnie zachwycało widokiem pięknego krajobrazu Holandii, skąpanej
w wielobarwnych tulipanowcach polach. Wielu chciałoby mieć te kwiaty u siebie w ogrodzie, jednak wymaga to zadbania o cebulki.

Początkiem naszej przygody z tulipanami będzie odpowiedni wybór cebuli tulipanowych. Zaglądając do sklepu, nie powinniśmy brać wszystkich cebulek w zasięgu wzroku a raczej każdą po kolei chwycić i przebadać. Nie powinny być one miękkie, przebarwione lub pozbawione łusek. Cebulki ze śladami uszkodzeń związanymi ze szkodnikami są narażone na gnicie i pleśń. Warto też pamiętać, że okazy z malutkimi korzeniami czy wyrośniętymi liśćmi wcale nie są dobrym wyborem. Istnieje niebezpieczeństwo, że się one nie przyjmą w naszej glebie. Szukamy jedynie roślin największych, zdrowych, bez żadnych pęknięć i uszkodzeń. Jeśli chcemy cebulki kupić przed sezonem sadzenia to możemy je bezpiecznie przechować w pojemniku zasypanym piaskiem lub trocinami w piwnicy.

Sezon na sadzenie tulipanów wypada od połowy września do końca października. Jeśli posadzimy je za późno to mogą mieć problem z odpowiednim ukorzenieniem przez co zakwitną znacznie później. Cebulki sadzimy na słonecznym miejscu w luźniej glebie z dodatkiem kompostu lub torfu. Najlepiej aby miała odczyn obojętny. Powinny one zostać posadzone na głębokości 2-3 wysokości cebuli.

Na zimę miejsce posadzonych roślin zabezpieczamy korą, ściółką, słomą, gałązkami sosny itp. Zapewni to odpowiednio utrzymane ciepło oraz ochroni przez zachwaszczeniem i wyschnięciem. Wiosną możemy zdjąć warstwy np. słomy i świerku, a korę i torf zostawić nawet przez całe lato. Warto też rośliny zasilić nawozem zaraz po wzroście jeśli nie zrobiliśmy tego przed ich posadzeniem.

Dzięki tym radom będziesz w stanie cieszyć się pięknymi tulipanami w swoim ogrodzie, tworząc nieraz zapierające dech w piersiach wzory kolorów. Tak oto, Holandia jest bliżej niż myślisz.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: