Jak zadbać o basen w ogrodzie

Wielu osobom marzy się mieć swój własny basen w ogrodzie. Jednak basen na świeżym powietrzu jest narażony na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W jaki sposób powinniśmy przygotować basen aby był czysty? Prosta odpowiedź to filtry i pompy, są one niezbędnym wyposażeniem każdego basenu. Należy jednak wiedzieć jak je zamontować i jak o nie zadbać, aby mogły bez przeszkód pełnić swoją funkcję. Tak samo należy pomyśleć o urządzeniach dozujących środki chemiczne do uzdatniania wody czy cały system jej podgrzewania.

Zakładając otwarty basen w ogrodzie powinniśmy pamiętać, że woda jaka się w nim znajduje powinna stale być filtrowana i musi płynąć w układzie zamkniętym. W tym celu na obrzeżu basenu montujemy rynnę przelewową oraz skimery, a więc tworzymy punkty odpływowe dla wody. Warto zauważyć, że w prywatnych basenach lepszym rozwiązaniem są właśnie skimery, ponieważ bez przerwy zasysają one zanieczyszczenia z powierzchni wody. Woda w takim systemie jest cały czas wymieniana i świeża, jednak zalecana jest całkowita wymiana wody raz na 2-3 lata.

Dno basenu powinno mieć zamontowany specjalny odkurzacz, który wychwyci cięższe zanieczyszczenia, takie, jakich skimery nie wyłapią. Odkurzacz wykorzystuje przeważnie zamontowaną już i gotową pompę a montuje w ścianie basenu. Istnieje jednak możliwość instalacji odkurzacza niezależnego. Jest to jednak rozwiązanie dużo droższe. Jednocześnie przy walce z zanieczyszczeniami powinniśmy basen przykrywać jeśli jest nieużywany. W przeciwnym wypadku nawet doskonały system odkurzaczy nie nadąży ze zbieraniem zbierającego się brudu.

Równie istotne jest uzdatnianie wody, a więc utrzymanie odpowiedniego ph oraz jej dezynfekcja. Do tego celu używa się tabletek, granulatu lub płynnej postaci związków chloru. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych urządzeń, które wytworzą chlor z soli kuchennej. Ten sposób jest tańszy niż użycie specjalnie przygotowanych do tego celu preparatów.

Elementy uzdatniania wody i jej filtrowania mogą się zmieścić na powierzchni 2x2m i można je ustawić tuż przy basenie jako swoistą bazę operacyjną.

Najnowsze wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *