Lilie w ogrodzie – poradnik uprawy

Lilie ogrodowe są coraz częściej wybieranym kwiatem ogrodowym o niezwykłej urodzie. Istnieje około 115 gatunków tych kwiatów, ale to odmiany mieszane są tymi najpopularniejszymi w ogrodach. Kiedy tworzymy nasz przydomowy ogródek to rośliny wybieramy zwykle pod względem ich wyglądu. Warto jednak wiedzieć jak je hodować, aby nie stracić przepięknego widoku zza okna.

Lilia w swoich założeniach wymaga żyznej gleby, przewiewnej i przepuszczalnej. Należy zadbać aby była ona zawsze wilgotna, a miejsce w którym są rośliny dobrze nasłonecznione. Warto też wybrać miejsce znajdujące się nieco wyżej tak aby nadmiar wody mógł łatwo odpływać. W zależności or gatunku kwiatów rosną one dobrze na podłożu lekko kwaśny lub obojętnym. Z powodu tych czynników, lilia jest uznawana za dość trudną w uprawie.

Lilie nie tolerują skrajnych warunków, zarówno susza jak i zalanie mogą być dla nich niebezpieczne. Dlatego zawsze wilgotna gleba jest tak istotna przy ich hodowaniu. Najlepiej też nie moczyć liści, a podlewać ziemie wokoło kwiatów. Po posadzeniu, lilie powinniśmy też zasilić nawozem wieloskładnikowym, pierwszy raz przez ich zawinięciem, czyli w okolicach czerwca. Powinniśmy tę czynność powtórzyć w lipcu lub sierpniu. Jako, że lilia jest wyjątkowo zależna od ilości wody, to powinniśmy zadbać o regularne plewienie chwastów z ich okolicy. Zabierają one nie tylko wodę, ale i ułatwiają pracę chorobom grzybowym czy mszycom i innym szkodnikom. Lilie są również wrażliwe na niskie temperatury, więc warto na zimę starannie je okryć np. warstwą kory lub 10cm trocin. Tylko nie róbmy tego zbyt wcześnie bo jedynie zaprosimy do siebie gryzonie, którym właśnie stworzyliśmy idealne zimowisko.

Jeśli chodzi o samo sadzenie, to najlepiej jest to zrobić na przełomie września i października. Chyba, że mamy odmiany późne, wtedy możemy cebulki zasadzić nawet wiosną. Miejsce powinniśmy przygotować dodając do gleby dojrzały kompost oraz spulchnić i odchwaścić glebę. Cebulki sadzimy dopiero po 2-3 tygodniach od położenia kompostu.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: