Jak przygotować ogród do urządzenia

Jednym z elementów urządzania ogrodu jest samo jego wykonanie. Kiedy już uda nam się stworzyć plan w jaki sposób chcemy zagospodarować nasz teren zielony, to powinniśmy się zastanowić w jaki sposób wcielić go w życie. Jest kilka elementów o które powinniśmy zadbać przed postawieniem huśtawki, posadzeniem roślin itp.

Warto wiedzieć, że jeśli na naszej działce rosną już np. stare drzewa to w miarę możliwości nie powinniśmy ich wycinać. To dzięki nim nasz ogór będzie pełniejszy, a wyhodowanie nowej, dorosłej rośliny tej wielkości może potrwać latami.

Powinniśmy natomiast zająć się innymi roślinami jakie tylko nam przeszkadzają. Wszelkie chwasty powinny zostać dokładnie wybranie, łącznie z ich korzeniami. Co prawda może być to uciążliwe, szczególnie jeśli mamy większy teren do zagospodarowania. Jednak opłaci nam się czas jaki poświęcimy tej czynności ponieważ rośliny jakie posadzimy nie zwiędną i będą cieszyć oko przez długi czas. Możemy również opryskać chwasty środkami typu Roundup, należy przy tym uważać co pryskamy ponieważ takie środki niszczą wszystkie rośliny.

Istotne jest również użyźnienie gleby. Bez odpowiedniej próchnicy w glebie, roślinom będzie bardzo trudno się przyjąć i rosnąć. Należy zapewnić odpowiednie składniki mineralne, wilgotność czy pulchność podłoża. W celu zasilenia gleby w tym aspekcie używa się nawozów ogrodniczych lub nawozami mineralnymi.

Pozostaje nam jeszcze sprawdzenie odczynu pH gleby. Jest to ważny element ponieważ większość roślin dobrze rośnie w glebach lekko kwaśnych lub obojętnych o pH w wysokości 6-7. Jeśli nie chcemy tego robić to narażamy się na ryzyko utraty roślin lub wstrzymanie ich rozwoju. Niższe pH gleby możemy poznać gołym okiem za sprawą np. mchu lub skrzypu jaki rośnie na terenie. Niskie pH możemy naprawić oddając do gleby wapna w postaci np. kredy, zbyt wysokie natomiast, dodając kwaśny torf. Urządzenia mierzące kwaśność gleby to kwasomierze.

Dzięki tym krokom będziemy już na ostatniej prostej do stworzenia swojego idealnego ogrodu, który posłuży nam przez wiele lat.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: