Na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu ogrodu

Wiele osób mających jednorodzinne domy może pozwolić sobie na przydomowy ogródek. Jedni na mniejszy, inni na większy, jednak w każdym z tych przypadków pozostaje kwestia zagospodarowania terenu. Gdzie posadzić kwiaty, czy chcemy hodować zioła? Do czego ma służyć ogród? To jedne z pytań jakie powinniśmy sobie zadać przed przystąpieniem do sadzenia roślin.

Przede wszystkim nie powinniśmy na ślepo kopiować wybranego wzoru z książki. Najistotniejszy jest twój gust i nie wszystkie pomysły z gotowego projektu mogą tobie pasować zarówno pod względem estetycznym, jak i wymiarowym. Może zdarzyć się tak, że projekt widziany w książce jest rzeczywiście znacznie większy i nie masz tyle miejsca na jego wykonanie. Ważne jest też aby wykończenie ogrodu pasowało do okolicy, szczególnie jeśli mamy teren zielony od strony ulicy w mieście. Zbyt szykowny może być pretensjonalny i spotkać się z negatywnym odbiorem.

Pierwszym wyborem jaki powinniśmy podjąć są pieniądze jakie chcemy zainwestować w nasz teren zieleni. Wyposażenie, rośliny, nawodnienie – wszystko to ma swoją cenę i warto przejrzeć ceny interesujących nasz przedmiotów i roślin. Zwykle jeśli mamy 1000-metrową działkę i chcielibyśmy wynająć firmę do jej urządzenia, koszt potrafi wynieść 20 tysięcy złotych lub więcej. Natomiast samo zrobienie projektu na takim terenie to jedynie 1500 zł.

Przy analizowaniu naszego ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na to, do czego będziemy używali naszego ogrodu. Dla niektórych działka oznacza relaks wśród kwiatów i wody, dla innych jest to proste miejsce do spotkań przy grillu. A może większość powierzchni mają zajmować warzywa aby mieć zawsze świeże dostawy na obiad do domu? Istotnym jest też w przypadku jeśli posiadamy dzieci, aby pamiętać o ich bezpieczeństwie i przygotować im teren do zabawy.

W przypadku zwierząt powinniśmy zadbać o miejsce dla niego, a także nauczyć go aby nie „podlewał” naszych roślin oraz nie kopał dołów. Inaczej cała nasza praca może pójść na marne. Urządzenie ogrodu to spore wyzwanie, ale jeśli już się uda, to będzie nam służyć latami.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: