Podkład kolejowy, czyli kontrowersyjny element ogrodu

Zacznijmy od tego, czym są podkłady kolejowe. Są to grube belki, które latami znajdowały się pod torami kolejowymi. Pomimo swojej atrakcyjności wizualnej i niezwykłej trwałości jest bardzo rzadko stosowany. Są one bardzo solidnie wykonane i mogą być zarówno obłe jak i kanciaste. Stosowanie ich nosi ze sobą jednak ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt, dlatego też jeśli z nich korzystamy, powinno się to odbywać jedynie w niektórych miejscach.

Swoją wysoką wytrzymałość na przeróżne warunki uzyskały dzięki impregnacji oraz olejowi kreozotowemu. Bezpośrednia styczność z tym preparatem może być szkodliwe dla zdrowia i wywoływać np. nudności i ból głowy. Latem natomiast materiał pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna wydzielać mocny i nieprzyjemny zapach.

Podkłady kolejowe możemy wykorzystać przy urządzeniu ogrodu np. w stylu industrialnym, gdzie połączenie żwiru, podkładów kolejowych i kamieni daje bardzo ciekawy stylistycznie efekt. Podkłady takie możemy też zastosować do umacniania wszelkiego rodzaju skarp, jednak pamiętajmy, że należy wtedy posadzić rośliny o wiążących korzeniach. Umocnienie w postaci tego rodzaju podkładów warto też stosować jako murki oporowe czy element schodów. Najlepiej jest je zamontować od strony wschodniej i północnej, ze względu na reakcję podkładu kolejowego na wysoką temperaturę.

Podkładów kolejowych nie powinniśmy stosować jeśli posiadamy zwierzęta np. psa czy kota. Tak samo, złym pomysłem jest stosowanie ich w miejscach nasłonecznionych oraz przy budowie np. tarasu. Generalną zasadą nie stosowania podkładów kolejowych jest nie wykorzystywanie ich w miejscach często odwiedzanych, a więc także wszelkiego rodzaju altan czy oczek wodnych, a w przypadku dzieci – placu zabaw.

Jeśli podkłady wykorzystamy rozsądnie to mogą być one bardzo ciekawym urozmaiceniem dla ogrodu, pamiętajmy tylko, żeby kupować je ze sprawdzonego źródła. Możemy je znaleźć między innymi w jednostkach PKP odpowiedzialnych za remont torów.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: