Jak założyć żwirowe rabaty – poradnik

Nie zawsze mamy czas na ciągłą pielęgnację ogrodu. Czasem chcemy go tylko założyć i cieszyć się wypoczynkiem bez dodatkowego wysiłku. Takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest założenie rabat żwirowych. Nie tylko podkreśli to wszelkie posadzone rośliny, ale także obniży czas jaki należy włożyć w pielęgnację i plewienie ogrodu.

Żwirowe rabaty mają kilka podstawowych zalet, które są, krótko przedstawione poniżej:

  • warstwa kamyków, utrudnia rozwój chwastów dzięki temu nie musimy często ich wyrywać, a jedynie od czasu do czasu, pojedyncze sztuki,
  • dzięki żwirowi zapewniamy roślinom izolację przed skrajnymi temperaturami. Zimą ocieplają, a latem odbijają promienie i chronią przez przegrzaniem,
  • roślin nie trzeba często podlewać, ponieważ żwir zmniejsza parowanie,
  • przy podlewaniu czy deszczu, woda nie tworzy kałuż i nie stoi w miejscu,
  • żwir nadaje się do ukrycia instalacji oświetlenia, lub nawadniania terenu.

Rabaty żwirowe są bardzo dobrym zastosowaniem dla niewielkich, przydomowych ogródków miejskich gdzie nie możemy sobie pozwolić na bujną roślinność. W takim miejscu warto zadbać o styl i kompozycję. Żwir w różnych odcieniach, możemy kupić w sklepach ogrodniczych, a jeśli potrzebujemy większej ilości to możemy zapytać bezpośrednio w żwirowni.

Rabaty tego typu powinniśmy założyć na włókninie. Przepuszcza ona wodę, nie pozwalając jednocześnie rosnąć chwastom. Przed posadzeniem roślin i wysypaniu żwiru powinniśmy przekopać i wyrównać glebę, a także usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia i chwasty. Teraz czekamy kilka dni, aby ziemia naturalnie osiadła, wtedy dopiero możemy rabatę przykryć włókniną, ewentualnie poprzebijaną folią. Wystarczy nam 5 otworów na 1m2.

W miejsca gdzie chcemy posadzić rośliny, rozcinamy, wykopujemy dołek i wsypujemy żyznej gleby ze sklepu ogrodniczego, lub domieszką nawozu. Po posadzeniu roślin, wystarczy uprzątnąć włókninę i nałożyć warstwę żwiru a następnie podlać rośliny.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: