Techniki powiększania małego ogrodu

Duże ogrody stają się powoli coraz trudniej dostępne. Szczególnie w dużych miastach istnieje tendencja wykorzystania dostępnego terenu na jak największy dom. W takiej sytuacji pozostaje nam niewielki skrawek otwartej przestrzeni jaką możemy przeznaczyć na ewentualny ogród otoczony płotem. Całe szczęście nawet posiadając małą działkę jesteśmy w stanie urządzić go tak, że skutecznie zmyli oko i zaskoczy swoim rozmiarem.

Przy projektowaniu małego ogrody powinniśmy zadbać o to, żeby budynek wydawał się być mniejszy niż jest faktycznie. Musimy więc zadbać o odpowiednie proporcje i perspektywę. Możemy to osiągnąć podnosząc poziom gruntu na działce, usypać niewielkie skarpy wokół domu, a jeśli mamy taką możliwość posadzić rośliny na dachu czy bluszcz na ścianie. Dzięki temu będziemy w stanie posadzić rośliny, które idealnie wkomponują się do naszej działki, jednocześnie dając optyczne złudzenie mniejszego budynku, a większego terenu zielonego.

Wolną przestrzeń ogrodu powinniśmy maksymalnie wykorzystać. Możemy sobie wyobrazić, że nasz ogród to domowy salon na świeżym powietrzu. Chcemy aby miał nieco wolnej przestrzeni, ale żeby cieszył oko i miał wszystko co potrzeba. Założenie niewielkiego strumyka i oczka wodnego z kaskadami wodnymi jest wręcz doskonałym rozwiązaniem. Nie tylko daje nam to doznania wzrokowo-słuchowe, ale i potrafi wywołać poczucie, że znajdujemy się w większym miejscu. Szczególnie sadzone stopniami rośliny w oddali dają wrażenie powiększonego terenu. Warto jest w ten sposób zakryć ogrodzenie wokół domu, dzięki temu nie będzie widać oczywistych granic naszego ogrodu.

Jeśli posiadamy taras, warto jest też posadzić np. kwitnące krzewy w tak i sposób aby był on osłonięty od strony ogrodu. Ten zabieg pozwoli na kolejne optyczne powiększenie naszego terenu zasłaniając część budynku. Podłoże ogrodu możemy wykończyć dowolnie, chociaż nieco pofałdowany trawnik daje poczucie głębi. Jeśli skorzystamy z tych zabiegów, nawet mając niewielki ogród, będziemy w stanie zaskoczyć znajomych jego ogromem.

Najnowsze wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *