Jak uprawiać winorośl

Winorośl jest nie tylko źródłem smacznych i zdrowych owoców, ale i komponuje się idealnie z niemal każdym ogrodem. Należy jednak zadbać o ich odpowiednią pielęgnacje, ą to rośliny wymagające opieki, szczególnie na początku i kiedy są posadzone w niektórych glebach. Wielu zastanawia się, czy w Polsce uprawa winogron jest w ogóle możliwa. Istnieje kilka zasad dla jakich powinniśmy przestrzegać przy sadzeniu winorośli, dlatego poniżej znajdując się zbiór porad dla amatorów winogron.

Na początku powinniśmy zadbać przede wszystkim o ściółkę. Należy zapobiec wzrostowi chwastów i nadmiernemu parowaniu wody, aby osiągnąć taki efekt powinniśmy glebę wokół roślin obłożyć np. korą drzew. Dzięki temu również korzenie będą chronione przed wahaniami temperatury w okolicach jesieni lub wiosny.

Skoro już o glebie mowa, to warto, wspomnianą już jesienią, położyć nieco kompostu. Dzięki temu zasilimy rośliny potrzebnymi składnikami odżywczymi. Popularnych kompostów mineralnych natomiast należy korzystać z umiarem, jeśli przesadzimy to jest szansa, że nie przetrwają zimy. Roślina taka, również częściej choruje.

Kiedy nasza winorośl jest już posadzona to powinniśmy ją podlewać, jednak tylko w glebach piaszczystych lub długiej suszy. Winogrona mają rozległy system korzeni i są wyjątkowo odporne na brak wody, warto jednak pamiętać, że winorośl przy ścianach budynków wypada podlewać częściej.

Aby nasza winorośl rosła prawidłowa powinniśmy je przycinać. Tutaj wszystko zależy od ich rodzaju. Winorośl deserowa aby dobrze owocować powinna być przycinana raz w roku, natomiast altanowe tniemy umiarkowanie, tak aby usunąć nadmiary pędów. Jeśli mówimy o owocach to największe z nich rosną na nowych pędach jakie wyrosły z ubiegłorocznego cięcia, warto o tym pamiętać i zostawiać kilka pędów jednorocznych.

Winorośl jest popularnym rodzajem rośliny, który wymaga nieco więcej opieki niż „zwyczajne” kwiaty w ogrodzie. Jednak możliwość ich kreacji i smaczne owoce skutecznie zachęcają do spróbowania swoich sił i z tą rośliną.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: