Panele fotowoltaiczne – źródło przyjaznej środowisku energii

Słońce daje nam bardzo duże możliwości w kwestii otrzymywania ciepła oraz energii elektrycznej. W dzisiejszych czasach możemy obserwować liczne możliwości, jakie się przed nami otwierają, dając sposobność do oszczędności, jak i wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii. Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione są obecnie zestawy solarne oparte o ogniwa fotowoltaiczne.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zadaniem i jednocześnie funkcjonalnością paneli fotowoltaicznych jest przekształcanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Koszty związane z zakupem energii elektrycznej stale rosną, ta świadomość z pewnością skłania nas do rozważenia inwestycji w instalację solarną, gdyż w dłuższej perspektywie może się ona okazać dla nas wysoce korzystna ekonomicznie.

Moduły monokrystaliczne

Jedna z grup ogniw fotowoltaicznych dostępnych obecnie na rynku. Wytworzone z ogniw monokrystalicznych moduły fotowoltaiczne wyróżniają się najwyższą trwałością i wytrzymałością na rynku, która sięga nawet 30 lat. Są one produkowane z jednego kryształu, co daje możliwość uzyskania tak wysokiej sprawności. Ukierunkowanie kryształu w jednym kierunku jest odpowiedzialne za taki właśnie efekt. Jednak musimy pamiętać, że generuje to zdecydowanie większe koszta związane z produkcją, a co za tym idzie, cała instalacja będzie droższa.

Moduły polikrystaliczne

Ich produkcja jest zdecydowanie tańsza niżeli wspomnianych powyżej. Wykorzystuje się w tym celu czysty pod względem półprzewodnikowym krzem, który zostaje rozpuszczony w podciśnieniu, znajdując się pod szkłem ochronnym. W kolejnym kroku następuje jego przelanie do tzw. Kokili. Gdy zostanie tam umieszczony, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury dochodzi do jego stopniowego, kierunkowego zaschnięcia.

EKO TECH SUN

Takie bloczki multikrystaliczne obrabia się dalej, z wykorzystaniem specjalnych i niezwykle precyzyjnych pił. Później są one krojone za pomocą pił taśmowych i powstają płytki. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że poziom ich sprawności będzie znacząco niższy niżeli w przypadku ogniw monokrystalicznych, więc wcześniej będziemy musieli się liczyć z naprawami i wymianami w instalacji. Jedna z uwagi na stosunkowo korzystny stosunek ceny do jakości, właśnie ogniwa polikrystaliczne są wybierane przez 90% wszystkich klientów decydujących się na zamontowanie instalacji słonecznej w swoim domu. Z pewnością jednak walory ekologiczne są równie duże i warte naszej uwagi, również nie bez znaczenia pozostaje wysoki poziom wolności energetycznej.

Warto odwiedzić

Najnowsze wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *