Słońce daje nam bardzo duże możliwości w kwestii otrzymywania ciepła oraz energii elektrycznej. W dzisiejszych czasach możemy obserwować liczne możliwości, jakie się przed nami otwierają, dając sposobność do oszczędności, jak i wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii. Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione są obecnie zestawy solarne oparte o ogniwa fotowoltaiczne.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Zadaniem i jednocześnie funkcjonalnością paneli fotowoltaicznych jest przekształcanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Koszty związane z zakupem energii elektrycznej stale rosną, ta świadomość z pewnością skłania nas do rozważenia inwestycji w instalację solarną, gdyż w dłuższej perspektywie może się ona okazać dla nas wysoce korzystna ekonomicznie.
Moduły monokrystaliczne
Jedna z grup ogniw fotowoltaicznych dostępnych obecnie na rynku. Wytworzone z ogniw monokrystalicznych moduły fotowoltaiczne wyróżniają się najwyższą trwałością i wytrzymałością na rynku, która sięga nawet 30 lat. Są one produkowane z jednego kryształu, co daje możliwość uzyskania tak wysokiej sprawności. Ukierunkowanie kryształu w jednym kierunku jest odpowiedzialne za taki właśnie efekt. Jednak musimy pamiętać, że generuje to zdecydowanie większe koszta związane z produkcją, a co za tym idzie, cała instalacja będzie droższa.
Moduły polikrystaliczne
Ich produkcja jest zdecydowanie tańsza niżeli wspomnianych powyżej. Wykorzystuje się w tym celu czysty pod względem półprzewodnikowym krzem, który zostaje rozpuszczony w podciśnieniu, znajdując się pod szkłem ochronnym. W kolejnym kroku następuje jego przelanie do tzw. Kokili. Gdy zostanie tam umieszczony, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury dochodzi do jego stopniowego, kierunkowego zaschnięcia.
Takie bloczki multikrystaliczne obrabia się dalej, z wykorzystaniem specjalnych i niezwykle precyzyjnych pił. Później są one krojone za pomocą pił taśmowych i powstają płytki. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że poziom ich sprawności będzie znacząco niższy niżeli w przypadku ogniw monokrystalicznych, więc wcześniej będziemy musieli się liczyć z naprawami i wymianami w instalacji. Jedna z uwagi na stosunkowo korzystny stosunek ceny do jakości, właśnie ogniwa polikrystaliczne są wybierane przez 90% wszystkich klientów decydujących się na zamontowanie instalacji słonecznej w swoim domu. Z pewnością jednak walory ekologiczne są równie duże i warte naszej uwagi, również nie bez znaczenia pozostaje wysoki poziom wolności energetycznej.