Widział je każdy, kto był w Zakopanem i na Podhalu. Czym są otoczaki? To kamienie, o zaokrąglonych kształtach. Te kształty oraz gładką powierzchnię zawdzięczają działaniu wody w strumykach i rzeczkach. Do tej pory najczęściej wykorzystywane były jako materiał budowlany i ozdobny właśnie na Podhalu. Czy to się zmieni?
Otoczaki w ogrodzie
Kamienie te mają różne kolory oraz wielkość. W ogrodzie wykorzystuje się je obecnie do wytyczania malowniczych ścieżek, stawiania murków oraz małych projektów architektonicznych, a także do ozdabiania oczek wodnych. Po użyciu otoczaków, każdy ogród zyska na wyglądzie. Kolory kwiatów i roślin, w kontraście z kamieniem, nabierają głębi barw. Na dodatek wysypanie żwirem z otoczaków większych przestrzeni, a nie tylko ścieżek, daje nam spokój na kilka lat – zwłaszcza gdy nie lubimy pielenia chwastów. Czy ogród to jedyne miejsce dla tych kamieni? Nie.
Co można zrobić z otoczaków?
Z otoczaków mogą powstać nawet…kamienne wycieraczki. Co jeszcze? Mozaiki, gdzie wykorzystuje się mniejsze kamyki o różnorodnych kolorach. Oprócz tego kamienne ścianki, kominki, dywaniki a nawet – umywalki. No i oczywiście można je wykorzystać jako element dekoracyjny ścian i elewacji. Modne stają się też obudowy wanien z otoczaków, a także ściany wykonane z mozaikowych kafelków z otoczaków.
Dbałość o elementy kamienne
Warto zainwestować na samym początku w odpowiednio dobrany impregnat do otoczaków, który zapobiega erozji, powstawaniu plam, oraz zielonych nalotów. Bardzo wydajne i skuteczne w działaniu są impregnaty do otoczaków oparte o nanotechnologię. Obecnie cały przemysł zachwyca się tą technologią, opartą o działanie nanocząsteczek. Jak to działa? W tym przypadku, po zaimpregnowaniu kamienia preparatem, drobinki produktu, czyli nanocząsteczki, wnikają w pory struktury kamienia, tworząc przylegającą, trwałą warstwę ochronną. Kładąc jedną warstwę takiego impregnatu, chronimy nasze otoczaki przed zielonymi nalotami, plamami i erozją nawet na pięć lat. Zaimpregnowana powierzchnia jest też łatwiejsza do czyszczenia.
Warto też pamiętać, aby impregnować oczyszczone i suche kamienie i to przy ładnej pogodzie. Po zastosowaniu impregnatu kamienie nie powinny mieć kontaktu z wodą przez co najmniej pięć godzin.
Ceny produktów z otoczaków
Mozaikę w wymiarach 30 x 30 cm kupimy za około 15 złotych. 20 kg otoczaków żwirowych można dostać już za 10 złotych. Większe otoczaki są już droższe, ale szperając w Internecie zauważyłam, że prawie przy wszystkich cenach za duże otoczaki jest napisane, że można negocjować cenę.
Zrób to sam
Jeszcze większą frajdę będziemy mieć, tworząc małe ozdoby samodzielnie, na przykład wycieraczkę. Jak ją tworzymy? Potrzebna nam baza ze zwykłej wycieraczki, silikon w pistolecie oraz dużo płaskich kamieni albo otoczaków. Znajdziemy je na plaży, brzegach strumieni. Potrzeba na to trochę czasu, ale możemy ułożyć taki wzór, jaki chcemy, wykorzystując inne kolory kamieni.
I nie zapomnijmy zaimpregnować gotową wycieraczkę!