Psy są największym przyjacielem człowieka. Jednak bywa, że ich natarczywe ujadanie bywa nie lada problemem, przyczyną nieporozumień sąsiedzkich. Co jednak zrobić, gdy problem dotyczy psów bezdomnych, błąkających się, których ujadanie nie tylko jest niemiłe i uciążliwe w codziennym życiu, ale najzwyczajniej w świecie niebezpieczne. W jaki sposób pozbyć się skutecznie agresorów z terenu posesji? Czy są rośliny odstraszające psy?
Odstraszacze dla psów — O czym warto wiedzieć?
Zadaniem odstraszacza dla psów jest zniechęcenie psa do czynności agresywnych poprzez emitowanie słyszalnych wyłącznie dla niego fal ultradźwiękowych. Jest to urządzenie, które pomoże nie tylko w kontakcie z agresywnymi psami w pobliżu domów, ale też uchroni przed atakiem psa na spacerze w lesie, czy podczas prac na polu. Drugim obszarem zastosowania odstraszacza jest tresura. Można przy ich pomocy stymulować zachowaniem czworonogów, oduczając ich nagannych zachowań, przebywania w określonym miejscu.
Jakie są alternatywne metody odstraszania psów na terenie posesji?
Odstraszacze ultradźwiękowe mogą być osobiste, poręczne do przypięcia do kurtki, oraz stacjonarne do ochrony posesji przed atakiem dzikich zwierząt. Jeśli chcemy oduczyć zwierzę rozkopywania ogródków, czy też niszczenia krzewów owocowych warto posiać w nich odpowiednie gatunki roślin. Do roślin odstraszających psy zaliczyć można pokrzywkę, wrzosy, beryberysy, a także „boże drzewko”. Zapach emitujący przez rośliny jest nieprzyjemny dla zwierząt i przez to unikają one przebywania w tych miejscach.
Warto spróbować kilku rozwiązań i zestawień roślin, by mieć porównanie, w jaki sposób działa ona na danego pupila. Jeśli szukamy ochrony poza miejscem zamieszkania, na terenie otwartym warto zaopatrzyć się w odstraszacze mobilne, naturalne metody w postaci płynów opartych na bazie wody z cytryną i pomarańczą nie zawsze będzie skuteczny. Istnieje pewna grupa zwierząt, dla których cytrusy to przysmaki, na nie spryskiwanie sokiem nie zadziała, dlatego warto mieć ze sobą coś jeszcze.