Jak przechytrzyć i przepędzić lisa?

Już od zarania dziejów, lisy uchodzą w naszej kulturze za symbol przebiegłości i sprytu. Te wszędobylskie drapieżniki nierzadko opuszczają lasy w poszukiwaniu łatwo dostępnego jedzenia, przekradając się na tereny, zamieszkałe przez ludzi. Przydomowe kurniki czy też śmietniki są bowiem dla nich znakomitym źródłem pożywienia. A ponieważ lis jest z natury typowym oportunistą, bliskość człowieka nie robi na nim większego wrażenia, o ile nie jest on atakowany. Jeśli zauważyliśmy więc podkopy pod naszym ogrodzeniem, zaś śmietnik tudzież kurnik wykazuje ślady ingerencji, jest tu bardzo prawdopodobne, że nasze gospodarstwo wpadło w oko właśnie lisowi. Na szczęście, na rynku dostępne są skuteczne odstraszacze na lisy, które zniechęcą rudego intruza do ponownego wkraczania na nasz teren.

 

Podstawowe działania

 

W przypadku, gdy lis upodobał sobie właśnie naszą posesję, powinniśmy zacząć od odcięcia mu dostępu do potencjalnego pożywienia. Wszelkie śmietniki oraz kompostowniki powinny być szczelnie zamykane. Dzięki temu, lis nie będzie kuszony w nocy zapachem śmieci, zaś ewentualne resztki będą poza jego zasięgiem. Ogrodzenia nie zdają tu egzaminu, ponieważ lis i tak preferuje przekopywanie się pod takimi przeszkodami. Znacznie efektywniejsze są tu psy, które będą w stanie patrolować teren po zmroku. Lis porusza się bowiem niemal bezgłośnie, zaś ludzkie uszy nie będą w stanie wychwycić obecności rudego intruza. Wiele osób zastanawia się również, czy zamiast odstraszacza na lisy nie lepiej jest po prostu kupić trutki. Rozwiązanie to nie należy jednak do najlepszych. Ponieważ lis jest zwierzęciem znacznie większym, niż szczury i myszy, konieczne byłoby zakupienie większej ilości trucizny. Wyłożony preparat może zostać przy tym zjedzony przez inne zwierzęta, co może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

 

Profesjonalne odstraszacze

 

Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najbardziej humanitarnych, odstraszaczy na lisy jest specjalistyczny środek chemiczny. Przykładem jest tu chociażby Hukinol, wydzielający zapach ludzkiego potu. Równie skutecznym rozwiązaniem jest też granulat Anti-Bissan, bogaty w starannie dobrane substancje zapachowe i biologiczne. Wywołują one poczucie zagrożenia u dzikich zwierząt, zmuszając je do ucieczki. Produkty tego typu nabędziemy w specjalistycznych sklepach, takich jak renomowany MediaSklep24.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: