Jak dbać o ogród? Nawożenie podstawową pielęgnacją

Racjonalne nawożenie to jedna z podstawowych czynności, którą każdy ogrodnik powinien wykonywać w swoim ogrodzie. Nawóz, rozkładając się w glebie, oddaje swoje składniki odżywcze roślinom, aby mogły rosnąć, kwitnąć i owocować.

Co wybrać? Różnorodność nawozów

Ceny nawozów różnią się w zależności od ich pochodzenia oraz bogactwa mikroskładników. Najtańszy… będzie nawóz organiczny domowej roboty, na przykład kompost z resztek organicznych, które zostają nam z codziennego użytkowania. Nie każdy może sobie pozwolić na taką domową produkcję, wobec czego w sklepach znajdziemy bogactwo naturalnych nawozów w formie czystej lub granulowanej. Pozytywnie wpływają one na rośliny oraz gwarantują ekologiczność żywności.

Nieco droższe bywają nawozy mineralne, czyli sztuczne – pozyskiwane przez uszlachetnienie wydobytych z ziemi substancji bądź chemicznie, są skondensowanymi minerałami. Szybko wzbogacają podłoże.

Jak działają nawozy?

Sprzedaż nawozów pozwala nam na przywrócenie wartości odżywczych glebie, gdyż rośliny absorbując z niej minerały, jednocześnie doprowadzają do jej wyjałowienia. Z tego powodu konieczne jest rutynowe użyźnianie naturalnymi środkami. Mineralne nawozy, z racji, że są skondensowane, mogą doprowadzić do zasolenia podłoża i złego rozwoju roślin (np. zbyt bujnego rozrostu). Muszą być stosowane z umiarem, w sytuacjach, gdy roślinność traci swoją jakość.

Dla amatorów ogrodnictwa wskazane jest zasięgnięcie rad sprzedawcy lub osób zajmujących się ogrodem. Niewłaściwe nawożenie jest tak samo niebezpieczne, jak brak.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: