Racjonalne nawożenie to jedna z podstawowych czynności, którą każdy ogrodnik powinien wykonywać w swoim ogrodzie. Nawóz, rozkładając się w glebie, oddaje swoje składniki odżywcze roślinom, aby mogły rosnąć, kwitnąć i owocować.
Co wybrać? Różnorodność nawozów
Ceny nawozów różnią się w zależności od ich pochodzenia oraz bogactwa mikroskładników. Najtańszy… będzie nawóz organiczny domowej roboty, na przykład kompost z resztek organicznych, które zostają nam z codziennego użytkowania. Nie każdy może sobie pozwolić na taką domową produkcję, wobec czego w sklepach znajdziemy bogactwo naturalnych nawozów w formie czystej lub granulowanej. Pozytywnie wpływają one na rośliny oraz gwarantują ekologiczność żywności.
Nieco droższe bywają nawozy mineralne, czyli sztuczne – pozyskiwane przez uszlachetnienie wydobytych z ziemi substancji bądź chemicznie, są skondensowanymi minerałami. Szybko wzbogacają podłoże.
Jak działają nawozy?
Sprzedaż nawozów pozwala nam na przywrócenie wartości odżywczych glebie, gdyż rośliny absorbując z niej minerały, jednocześnie doprowadzają do jej wyjałowienia. Z tego powodu konieczne jest rutynowe użyźnianie naturalnymi środkami. Mineralne nawozy, z racji, że są skondensowane, mogą doprowadzić do zasolenia podłoża i złego rozwoju roślin (np. zbyt bujnego rozrostu). Muszą być stosowane z umiarem, w sytuacjach, gdy roślinność traci swoją jakość.
Dla amatorów ogrodnictwa wskazane jest zasięgnięcie rad sprzedawcy lub osób zajmujących się ogrodem. Niewłaściwe nawożenie jest tak samo niebezpieczne, jak brak.