Ogród nie tylko kwiatami stoi – czyli uprawa pomidorów

Często, ogród nie służy nam jedynie do wypoczynku. Niektórzy chcą wykorzystać go także do uprawy warzyw i dzielą go na dwie części – relaksacyjną i uprawną. W tym poradniku zostanie przedstawiony jeden z najważniejszych rodzai warzywa – pomidor. Stosowany do wielu potraw, zarówno sałatek jak i zup, a także idealny do jedzenia bez przypraw czy nałożony na śniadaniową kanapkę.

Na początku warto wybrać miejsce ich posadzenia. Pomidor jest warzywem, które uwielbia spokojne, osłonięte od wiatru, ale i dobrze nasłonecznione miejsca. Przed sadzeniem pomidorów, warto też wymieszać glebę z kompostem, aby nadać jej lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Obornik również się sprawdzi, jednak w tym wypadku należy go zastosować rok przed sadzeniem, aby próchnica zdążyła się ustabilizować i pojawiły się odpowiednie warunki.

Pomidory pochodzą ze znacznie cieplejszych klimatów niż Polska, więc warto sadzić je od lutego w przygotowanej szklarni, lub w domu na parapecie gdzie będą miały one dostęp do słońca, jak i ciepła. Sadzonki pomidorów możemy bezproblemowo zakupić w dowolnym sklepie ogrodniczym, możemy też od razu sprawdzić jakość ich pędów i liści. Wybieramy takie o nieprzesuszonych korzeniach jak i zdrowych, grubych pędach.

Pamiętajmy, że korzenie pomidora są wrażliwe na przymrozki, i do gruntu powinny być wsadzane dopiero od połowy maja, lub kwietnia jeśli używamy szklarni czy tunelu. Przy uprawie pomidora warto zasilać glebę nawozem mineralnym zamiast organicznym oraz spulchnić glebę aby ją napowietrzyć.

Aby rosnąć, pomidory potrzebują wysokiej temperatury w granicach 22-27’C oraz obwitego podlewania. Należy jedynie uważać i podlewać je tuż przy ziemi, ponieważ roślina ta nie lubi polewania wodą liści oraz dużej wilgoci w powietrzu.

Dojrzałe pomidory można bezpiecznie zrywać z krzaka kiedy mamy ochotę coś przekąsić, dać dzieciom do szkoły, czy wykorzystać przy śniadaniu czy obiedzie. Stanowi on doskonałą, a zarazem smaczną porcję witamin C, B1 i B2 dla każdego domownika.

Warto odwiedzić

Ostatnie wpisy

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

Michalina Czujak Opublikowane przez: